adrianA adrianA .

adrianA

برونشیت در کودکان

1- برونشیت حاد

شروع برونشیت حاد در کودکان نسبتا سریع بوده و منجر به علائم شدید می شود. برونشیت حاد معمولا دو تا سه هفته طول می کشد. این بیماری معمولا به عفونت ویروسی منجر میشود. برونشیت حاد اغلب پس از یک سرماخوردگی و یا برخی از عفونت های تنفسی مانند موارد زیر رخ می دهد:

 


ابتلا به سینوزیت مزمن و آلرژی، یا بزرگ شدن لوزه ها و آدنوئید (بزرگ شدن تکه هایی از بافت لنفاوی در پشت بینی)، خطر ابتلا به برونشیت حاد را افزایش میدهد.

گرد و غبار، آلرژن ها، بخارات قوی، دود سیگار و حملات آسم، از عوامل مهم ابتلا به برونشیت حاد است.

برونشیت حتی می تواند موجب بروز پنومونی حاد شود که یکی از عوارض رایج آن است.

کودکان مبتلا به کمبود ایمنی و یا فیبروز کیستیک، مستعد ابتلا به عفونت های باکتریایی ثانویه هستند که می تواند منجر به برونشیت شود.

 


2- برونشیت مزمن

برونشیت مزمن عمدتا در میان افراد بالای 45 سال شایع است، اما کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان هم در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. عفونتهای تنفسی مانند سرماخوردگی در کودکان مبتلا به برونشیت مزمن معمولا طولانی تر خواهد بود. شدت این بیماری می تواند شدید یا خفیف باشد و حداقل چهار هفته یا بیشتر ادامه یابد.

 


علائم برونشیت کودکان

شایع ترین نشانه ها و علائم برونشیت در کودکان سرفه خفیف و افزایش تولید موکوس یا خلط است. در واقع، برونشیت باعث سرفه مداوم و مسدود شدن راه های هوایی می شود که به طور فزاینده ای انتقال هوا به داخل و خارج از ریه ها را مشکل میکند. سایر علائم و نشانه های مرتبط عبارتند از:

 


سردرد خفیف

تب با درجه ی پایین

گلو درد

درد یا احساس تنگی در قفسه سینه

احساس خستگی

بدن درد

خس خس سینه

تنگی نفس

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۳۰:۲۶ توسط:شیوا موضوع: نظرات (0)