adrianA adrianA .

adrianA

تکنیک های تابلوخوانی بورس

۱-قیمت
در بخش اول تابلوی یک نماد قیمت سهام را مشاهده میکنید. قیمت خرید بهترین سفارشی است که سطر اول سفارشات است و در اولین معامله انجام میشود و قیمت معامله نشان از قیمت پایانی سهام در پایان روز با توجه به حجم معاملات است.

این فاکتور در بررسی الگوی تیک صعودی و نزولی کمک بسیاری میکند.

۲-بازه قیمتی
در بخش دوم تغییرات قیمت یک سهم در بازه زمانی روانه، هفتگی و سالیانه نمایش داده میشود. در بازه روزانه حداقل و حداکثر قیمت معامله شده نمایش داده میشود. نکته مهم قیمت مجاز است که میزان نوسان قیمت در روز را مشخص میکند و به همین تربیت بازه هفتگی و سالیانه قیمت سهام را در این بازه ها نشان میدهد.


۳-خرید و فروش حقیقی و حقوقی
در این بخش حجم معاملات انجام شده توسط افراد حقیقی و حقوقی نشان داده میشود. بررسی این فاکتور در تابلوی یک نماد به تصمیم گیری شما برای خرید یک سهم کمک مکیند.

۴-تعدادمعاملات
در این بخش تمامی معاملات انجام شده در یک روز برای یک سهم را نشان میدهد که این عدد با حجم معامله متفاوت است.

همچنین ارزش معاملات حاصل جمع ارزش تمامی معاملات انجام شده سهم در طول روز است و ارزش بازارحاصل‌ضرب تعداد سهام کل شرکت در قیمت پایانی سهم است.

۵- حجم مبنا
حجم مبنا به حداقل تعداد سهامی گفته می‌شود که باید در طول یک روز معامله شود تا قیمت پایانی آن سهم بتواند نوسان مثبت یا منفی داشته باشد. در واقع حجم مبنا برای کنترل رشد بی رویه قیمت یک سهم است.

همچنین سهام شناور درصدی از سهام شرکت است که در اختیار عموم قرار دارد و میانگین حجم ماه هم میانگین تعداد سهامی است که در یک ماه اخیر معامله شده است.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۲:۴۹ توسط:شیوا موضوع: نظرات (0)

سندروم روده تحریک پذیر

 سندرم روده تحریک پذیر (IBS) که همچنین کولون اسپاستیک و کولیت موکوسی نامیده می شود، یک اختلال در عملکرد دستگاه گوارش است که ناشی از تحریک پذیری و بی نظمی در حرکت روده کوچک و روده بزرگ است. ازعلائم آن هم میتوان نفخ و درد معده، اسهال و یا یبوست و باد شکم را نام برد. این مقاله را بخوانید تا جدیدترین اطلاعات پزشکی را در مورد بیماری سندروم روده ی تحریک پذیر- علایم، جدیدترین درمانهای خانگی و دارویی آن کسب کنید.

برخی از شایعترین علائم IBS عبارتند از گرفتگی یا درد شکم، اسهال، یبوست، نفخ، گاز، مخاط در مدفوع، تهوع، سردرد، افسردگی و خستگی.

از هر پنج آمریکایی یکی از IBS رنج می برد. در واقع، IBS یکی از رایج ترین اختلالات است. زنان بیشتر در معرض ابتلا به IBS هستند و معمولا حدود سن 20 سالگی شروع می شود.

علل دقیق سندرم روده تحریک پذیر ناشناخته است، اما مشخص شده است که احساس عصبانیت، سرخوردگی یا خشم میتواند احتمال ابتلا به این اختلال را بالا ببرد. نوشیدن بیش از حد قهوه و خوردن میوه های خام و یا محصولات لبنی می تواند مشکل را تشدید کند. اگر به IBS مبتلا هستید، ممکن است با استفاده از برخی داروهای طبیعی بهبود یابید.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۲:۴۷ توسط:شیوا موضوع: نظرات (0)

آلرژی بینی

1-اسپری بینی استروئیدی
این داروها با کاهش تورم در محیط بینی عمل می کنند. پزشکان آن را به عنوان اولین گزینه برای درمان به دلیل اثربخشی و سادگی توصیه می کنند. انواع مختلفی از این اسپری ها در دسترس هستند و برخی از آنها، بوتسونید (Rhinocort)، فلوتیکاسون پروپیونات (Flonase) و تریامسینولون استونید (Nasacort) می باشند.

2- آنتی هیستامین ها
این داروها با مسدود کردن هیستامین که یک ماده شیمیایی است و موجب علائم آلرژی بسیاری می شود، عمل می کنند. آنها کمک می کنند تا خارش و عطسه از بین برود. نمونه هایی از آنها فکسوفنادین (Allegra)، آنتی هیستامین کلروفنین آمین (Claritin) و دیفین هیدرامین می باشد که بعضی از آنها موجب خواب آلودگی می شود. اگر مشکل اصلی شما عطسه و خارش باشد، پزشک ممکن است یکی از اینها را توصیه کند.

3- دکونژستان
گرچه آنتی هیستامین ها می توانند علائم بسیاری را کنترل کنند، اما انعقاد مخاط را کاهش نمی دهند. برخی به شکل خوراکی و برخی به شکل اسپری بینی استفاده می شوند. این داروها تورم مسیرهای بینی را کاهش می دهند و آنها را باز می کنند.

بیش از سه روز در طول زمان استفاده از اسپری بینی دکونژستان مانند ناپازولین، اکسی متازولین افین، یا فنیل افرین استفاده نکنید. اگر از آنها برای مدت طولانی استفاده کنید، می توانند علائم شما را بدتر کنند.

در مورد دکوژستانهای خوراکی باید توجه کرد که داروهایی مانند پسودو فدرین برای همه مناسب نیست. این داروها فشار خون را بالا می برند، بنابراین اگر فشار خون بالا یا برخی بیماری های مربوط به قلب دارید، نباید از آنها مصرف کنید. مردانی که دچار مشکل پروستات شده اند با مصرف این دارو، مشکل آنها بدتر می شود.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۰:۳۱ توسط:شیوا موضوع: نظرات (0)

افزایش هورمون سروتونین مغز

۱-تریپتوفان بخورید
تریپتوفان اسید آمینه ای است که به تولید سروتونین در بدن کمک می کند. سروتونین به روش سنتز از تریپتوفان ساخته می شود. عقیده بر این است که تریپتوفان مرتبط با مسائل روحی مثل اضطراب و افسردگی است.

مکمل های تریپتوفان می توانند سروتونین را افزایش دهند، اما خوردن غذاهایی که حاوی تریپتوفان هستند یک روش طبیعی برای افزایش سروتونین محسوب می شود. تحقیقات همچنین نشان داده اند که داشتن یک رژیم غذایی کم تریپتوفان میزان سروتونین مغز را نیز کاهش خواهد داد.

از غذاهایی که حاوی تریپتوفان هستند می توان تخم مرغ، گوشت بوقلمون، لبنیات، گوشت های کم چربی، ماهی سالمون، آناناس، پنیر سویا، آجیل، و دانه ها (بذرها) را نام برد.

چطور شادی را در خودمان پیدا کنیم؟ (راهنمای کامل خود درمانی)
به خاطرداشته باشید: غذا هایی که تریپتوفان زیادی دارند به تنهایی سروتونین را افزایش نمی دهند اما اگر غذاهای حاوی تریپتوفان را با کربوهیدرات ها مصرف کنید احتمال افزایش سروتونین بیشتر می شود.

وقتی کربوهیدرات مصرف می کنید بدن انسولین بیشتری ترشح می کند، که جذب آمینو اسید را بهتر می کند و تریپتوفان را در خون حفظ خواهد کرد. تریپتوفانی که در غذاهای طبیعی وجود دارد برای جذب شدن در مغز با آمینواسیدهای دیگر رقابت می کند.

۲-ماساژ بگیرید
ماساژ گرفتن می تواند حال شما را بهتر کند، و آیا می دانستید ماساژ می تواند سطح کورتیزول خون شما را پایین بیاورد. یک مطالعه نشان داد که بعد از ماساژ درمانی میزان کورتیزول خون به طور متوسط تا ۳۱ درصد کاهش یافت و سروتونین و دوپامین به ترتیب ۲۸ و ۳۱ درصد افزایش یافتند. مطالعه ی دیگری تاثیر ماساژ درمانی را روی نوزادانی که از مادران افسرده متولد شده بودند بررسی کرد.

آن ها نوزادان ۱ تا ۳ ماهه را به مدت ۷ هفته، دو بار در هفته و هر بار به مدت ۱۵ دقیقه ماساژ دادند و میزان سروتونین آن ها به طور متوسط ۳۴ درصد افزایش یافت. این مطالعات نه تنها تاثیرات کاهنده ی استرس در ماساژ درمانی را نشان می دهند، بلکه نشان می دهند که ماساژ درمانی چقدر برای تقویت خلق و خو مفید است.

۳-مصرف ویتامین ب۶ ، ب۱۲ و غذاهایی فولات دار را زیاد کنید
ویتامین ب۶ برای تولید سروتونین لازم است. ویتامین ب۶ باید باشد تا تریپتوفان تبدیل به سروتونین شود. یک مطالعه نشان داد که حتی کمبود خفیف ویتامین ب۶ نیز منجر به کاهش تولید سروتونین خواهد شد.

ویتامین ب۶ در غذاهایی مثل گل کلم، موز، آووکادو ( گلابی آلیگاتور ) ، غلات، دانه ها، و آجیل یافت می شود.

مصرف ب۱۲ و فولات هم تولید سروتونین را افزایش می دهند. طبق تحقیقات، بیش از یک سوم کسانی که به روانپزشک مراجعه کرده اند از کمبود فولات و ویتامین ب۱۲ رنج می برند.

از غذا های حاوی ویتامین ب۱۲ می توان به پنیر، ماهی و گوشت اشاره کرد و از غذا های حاوی فولات نیز می توان به سبزیجات برگدار، بروکلی، کلم، و غلات سبوس دار اشاره کرد.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۰:۰۶ توسط:شیوا موضوع: نظرات (0)

ارائه یک سمینار عالی

۱-قالب مورد انتظار را درک کنید. سمینارها می توانند به اشکال مختلفی ارائه شوند. با برگزار کننده جلسه صحبت کنید و از آنها در مورد انتظارات خود از سخنرانی شما بپرسید. ممکن است بخواهند در مورد یک مقاله از قبل منتشر شده بحث کنید. یا، شاید ترجیح دهند در طول سخنرانی تعامل کمتری با مخاطب خود برقرار کنید.

می توانید بپرسید، “آیا به دنبال سخنرانی هستید که بر پژوهش متمرکز باشد یا بر یک تجربه تعاملی تر؟”
برنامه ریزی کنید تا مخاطب را از طریق فعالیت های تعاملی درگیر کنید. انواع این فعالیت ها ممکن است متفاوت باشند، درگیری به مشارکت مخاطب کمک می کند.
۲-مخاطبان خود را در نظر بگیرید. بدانید با چه کسانی صحبت خواهید کرد و اطلاعات خود را با سطح علاقه و تجربه آنها مطابقت دهید. اگر با گروه ناآشنایی روبر هستید، از مجری سمینار بخواهید درباره پیشینه احتمالی مخاطبان اطلاعات کمی به شما بدهد. اگر قبلاً با این گروه کار کرده اید، از اطلاعاتی که در مورد آنها دارید استفاده کنید و صحبت های خود را متناسب با آنچه به آنها و شما بیشترین کمک را می کند، تنظیم کنید.

به عنوان مثال، در یک گفتگوی علمی با گروهی از متخصصان، ممکن است نیازی به توضیح همه اصلاحات تخصصی نداشته باشید و بتوانید سریعتر به موضوعات عمیق بپردازید.
بسته به مخاطب خود، ممکن است انتخاب کنید که مستقیماً با مباحث بحث برانگیز درگیر شوید یا از آنها دوری کنید.
حتی کمی زودتر به محل برگزاری سمینار بروید و سعی کنید با برخی از مخاطبان صحبت کنید. می توانید از یکی از حاضرین سؤال کنید، “چه چیزی باعث شده که بخواهید در این سمینار خاص شرکت کنید؟”
اگر در یک محیط حرفه ای هستید، پیش از زمان سخنرانی با برخی از حاضرین در مورد اینکه چه چیزی دوست دارند یاد بگیرند صحبت کنید.
۳- فناوری ارائه شده را بررسی کنید و ببینید چه چیزهایی را باید با خود بیاورید. اطمینان حاصل کنید که با فناوری موجود در اتاق راحت هستید. این ممکن است به معنای آشنایی با پاورپوینت باشد. یا، شاید نیاز به تمرین نحوه جابجایی اسلایدها با استفاده از یک کلیکر خودکار داشته باشید. حتی ممکن است لازم باشد به چگونگی تنظیم میکروفون فکر کنید، البته اگر می خواهید از آن استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید از نمایش اسلاید استفاده کنید، باید مطمئن شوید که اتاق به یک سیستم ویدئو پروژکتور خوب مجهز شده است.
۴-از اسلایدها و کمکهای بصری مناسب با مخاطب خود استفاده کنید. وقتی شروع به پیشبرد ارائه خود می کنید، به این فکر کنید که آیا مخاطبان شما واقعاً می توانند با تصاویر شما ارتباط برقرار کنند یا خیر. به عنوان مثال، اگر از اسلاید استفاده می کنید، لازم است که قابل مشاهده، واضح و قابل خواندن باشد. از یک فونت بزرگ و حروف واضح استفاده کنید. از گرافیک های اضافی دوری کنید و متن های کوتاه درج کنید.

توجه داشته باشید که حدود ۱-۲ دقیقه طول می کشد تا مخاطب یک اسلاید را بخواند. بنابراین، تعداد اسلایدهای خود را بر اساس زمانی که در اختیار دارید تنظیم کنید. از تصاویری استفاده کنید که می توانند با اطلاعاتی که مستقیماً در اختیار مخاطبان خود قرار می دهید همراه باشند.
همچنین می توانید از سایر سبک های بصری، مانند مدل، پوستر، بروشور یا تراکت استفاده کنید. مجبور نیستید حتما از اسلایدها استفاده کنید در صورت امکان از روش های خلاقانه تر کمک بگیرید.
۵-در صورت نیاز مطالب را قبل از سمینار توزیع کنید. اگر سمینار شما به بررسی یک مقاله می پردازد، ایده خوبی است که با برگزار کننده هماهنگ کنید و حداقل چند روز قبل از جلسه، نسخه ای از مقاله را برای مخاطبان بفرستید. این به آنها کمک می کند تا سوالات و نظرات خود را آماده کنند. همچنین این امکان را برای شما فراهم می کند که با توجه به این که مخاطب تا حدی با موضوع آشنا شده به موارد عمیق تر بپردازید.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۲۰:۰۴ توسط:شیوا موضوع: نظرات (0)

بیخوابی در بارداری


1- تغییرات هورمونی
جای تعجب نیست که بی خوابی می تواند مربوط به تغییرات هورمونی باشد. در طول بارداری، سطح پروژسترون که هورمون ترویج خواب و خواب آلودگی در بدن زنان است، تغییر می کند، بنابراین باعث تغییر در بدن می شود. بسیاری از آن ها قربانی شکست های بد و سایر مشکلات گوارشی در کنار محرومیت از خواب هستند. هنگامی که زنان نوزاد خود را به دنیا می آورند، این مشکل به تدریج ناپدید می شود. چگونه بی‌خوابی را متوقف کنیم؟ هنوز سؤال بسیاری از زنان باردار برای پاسخ به تغییرات هورمونی است.

2- استرس، افسردگی و اضطراب
انتظار برای مادر شدن طولانی است. شادی و خوشبختی داشتن یک کودک فوق العاده است. با این حال، بسیاری از زنان به سختی می توانند تعادل بین برنامه های کاری و سرگرمی خود پیدا کنند. آنها برای تولد نوزاد آمادگی دارند منتها زمان کمتری برای مراقبت از خود و چیزهای دیگر فراهم می کنند. افکار منفی و غرق شدن در مسئولیت های طاقت فرسا، آنها را در شب بیدار نگه می دارد، بنابراین قادر به خوابیدن نیستند.

3- عوامل محیطی
این یک دانش رایج است که زنان باردار بیش تر، به عوامل خارجی واکنش نشان می دهند. چون بدن آن‌ها وقتی که در انتظار بچه ‌دار شدن هستند، حساس‌تر می‌شود. در نتیجه برخی از دلایل بی‌خوابی آن ها، تغییر در دما از قبیل سرمای شدید یا گرما هستند.

4- شیوه زندگی کم تحرک

 

در بسیاری از فرهنگ ها، اعتقاد بر این است که برای حفظ ایمنی نوزاد، زنان باردار نباید فعالیت های فیزیکی انجام دهند. این کاملا اشتباه است اگر مادران بدن خود را در روز خود حرکت ندهند، کالری زیادی مصرف نخواهند کرد؛ بنابراین، انرژی که از مصرف مقدار زیادی غذا دریافت می کنند، به هیچ وجه صرف نخواهد شد و منجر می شود که در طول شب بیدار بمانند. یکی دیگر از دلایل اینکه بعضی از زنان در شب نمی خوابند، این است که بعد از ظهر خیلی خوابیده اند؛ بنابراین اگر در طول روز زیاد بخوابند، واضح است که نمی توانند در شب بخوابند.

5- عوامل غذایی
همانطور که قبلا اشاره کردیم، غذاهایی که افراد باردار مصرف می‌کنند ممکن است بر الگوهای خواب آن ‌ها تاثیر بگذارد. اگر در طول روز مقدار زیادی قند و کربوهیدرات مصرف کنند، سطح قند خون آن‌ها به طور مداوم ناپایدار خواهد بود. علاوه بر این اگر در شب خیلی دیر غذا بخورند و میان وعده ‌ها نیز به درستی هضم نشوند، آن‌ها را کاملا بیدار نگه می‌دارند.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۱۹:۵۶ توسط:شیوا موضوع: نظرات (0)

درمان اختلالات غذایی

نقطه آغازین درمان اختلالات غذایی پذیرش این اختلالات است. از آنجا که اکثر افراد کاهش وزن را نکته‌ای اساسی در افزایش اعتماد به نفس خود می‌دانند، پذیرش این موضوع برایشان سخت است و حتی پس از پذیرش نیز ترک عادات غذایی قبلی برایشان سخت است. درمان اختلالات غذایی چیزی فراتر از ترک عادات غذایی ناصحیح است. بلکه باید راه‌های جایگزینی را برای این عادات غذایی به‌دست آورید. برای رهایی از اختلالات غذایی به نکات زیر توجه داشته باشید:

 


به احساسات خود گوش کنید.

به بدن خود توجه کنید.

(شرایط) خودتان را بپذیرید.

خودتان را دوست داشته باشید.

 


1- برای خود حمایت جلب کنید

 

 

 

هنگامیکه تصمیم به ایجاد تغییر گرفتید، ممکن است احساس شرم یا ترس کنید و به همین دلیل به حمایت نیاز داشته باشید، بنابراین بسیار مهم است که فردی وجود داشته باشد که از شما پشتیبانی کند و بدون اینکه بخواهد شما را قضاوت کند به شما گوش دهد. این فرد می‌تواند عضو خانواده، دوست، همکار، هم‌کلاسی، معلم و یا هر فرد قابل اعتمادی باشد. هنگامی‌که می‌خواهید با این فرد صحبت کنید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 


زمان و مکان مناسبی برای گفتگو انتخاب کنید.

شما آغاز کننده صحبت باشید.

صبور باشید.

همچنین علاوه بر دوستان و خانواده، گروه‌های حمایتی‌ای وجود دارد که می‌توانید به آنها ملحق شوید و در یک فضای راحت و مطمئن احساسات خود را بیان کنید.

 


2- خود درمانی

روش‌های درمانی مختلفی برای درمان اختلالات غذایی وجود دارد و باید تلاش کنید که روشی که برای شما مناسب است را پیدا کنید.

 

 

 

گام 1: پیدا کردن یک فرد متخصص

از آنجا که مشکلات غذایی می‌تواند روی شرایط جسمی و روحی شما تأثیرات مخربی بگذارد پیداکردن یک متخصص حرفه‌ای در امر تغذیه بسیار ضروری است

 


گام 2: مشخص کردن مشکلات

از آنجا که اختلالات غذایی می‌تواند باعث ایجاد شدن بیماری در جسم شود پزشک معالج در ابتدا باید بصورت کامل شما را معاینه کرده و مشکلات احتمالی را مشخص کند. هیچ چیز مهمتر از سلامتی شما نیست.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۳۰:۲۷ توسط:شیوا موضوع: نظرات (0)

درمان انواع تنگی نفس

1- تمرین تنفسی دیافراگمی

تنفس دیافراگمی یا تنفس شکمی روشی است که در آن باید قفسه ‌ی سینه را ثابت نگه دارید – هوا را به داخل ببرید و آن را به کمک عضلات شکم، با فشار خارج کنید – و این‌ گونه، دیافراگم ‌تان را تقویت کنید تا تنفس ‌تان بهبود یابد. این تکنیک بخصوص در بیماری COPD (انسداد مزمن ریوی) مورد استفاده قرار میگیرد.

 


بر روی سطحی صاف مثل تشک، به پشت بخوابید، یک دست را صاف روی سینه بگذارید و دست دیگر را روی شکم و زیر دنده‌ ها قرار دهید.

به آرامی از طریق بینی نفس بکشید، با تمرکز و هوشیاری کامل سعی کنید سینه ‌تان را بی‌ حرکت نگه دارید، با حرکت شکم، هوا را داخل ریه‌ های ‌تان کنید.

برای چند ثانیه نفس را نگه دارید.

سپس هوا را کاملا طبیعی از ریه خارج کنید.

اینکار را برای 5 تا 10 دقیقه تکرار کنید.

این ورزش را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

2- تنفس با لبهای بهم فشرده

تمرین دیگری که کمک‌ می ‌کند تنگی نفس برطرف شود، نفس کشیدن با لبهای بهم فشرده است. این تنفس می‌تواند با کاستن از سرعت تنفس، کمک زیادی به شما بکند. مخصوصاً اگر تنگی نفس‌ به دلیل اضطراب باشد.

 


راحت بنشینید و شانه‌ ها و گردن را رها کنید.

لبها را بهم بفشارید و در میان آنها، فاصله‌ کوچکی باقی بگذارید.

با بینی چند ثانیه دم بگیرید.

با 4 شماره هوا را از لبهای بهم فشرده ‌تان بیرون بدهید.

ده دقیقه به این مدل دم و بازدم ادامه دهید.

هر زمانی که احساس کردید نفس کم آورده ‌اید این تمرین را انجام دهید و در طول روز آنرا تکرار کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

 

 

 

3- نوشیدن قهوه سیاه

یک فنجان قهوه سیاه می تواند به درمان تنگی نفس کمک کند. کافئین موجود در قهوه باعث کاهش خستگی عضلانی دستگاه تنفس و بهبود عملکرد راه های هوایی می شود. علاوه بر این، ممکن است علائم آسم را هم کاهش دهد. نوشیدن 1 تا 2 فنجان قهوه غلیظ و سیاه برای از بین بردن تنگی نفس و بازگرداندن تنفس بحالت طبیعی کمک میکند. در نوشیدن قهوه زیاده روی نکنید زیرا ممکن است ضربان قلب و فشار خون را افزایش دهد.

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۳۰:۲۶ توسط:شیوا موضوع: نظرات (0)

برونشیت در کودکان

1- برونشیت حاد

شروع برونشیت حاد در کودکان نسبتا سریع بوده و منجر به علائم شدید می شود. برونشیت حاد معمولا دو تا سه هفته طول می کشد. این بیماری معمولا به عفونت ویروسی منجر میشود. برونشیت حاد اغلب پس از یک سرماخوردگی و یا برخی از عفونت های تنفسی مانند موارد زیر رخ می دهد:

 


ابتلا به سینوزیت مزمن و آلرژی، یا بزرگ شدن لوزه ها و آدنوئید (بزرگ شدن تکه هایی از بافت لنفاوی در پشت بینی)، خطر ابتلا به برونشیت حاد را افزایش میدهد.

گرد و غبار، آلرژن ها، بخارات قوی، دود سیگار و حملات آسم، از عوامل مهم ابتلا به برونشیت حاد است.

برونشیت حتی می تواند موجب بروز پنومونی حاد شود که یکی از عوارض رایج آن است.

کودکان مبتلا به کمبود ایمنی و یا فیبروز کیستیک، مستعد ابتلا به عفونت های باکتریایی ثانویه هستند که می تواند منجر به برونشیت شود.

 


2- برونشیت مزمن

برونشیت مزمن عمدتا در میان افراد بالای 45 سال شایع است، اما کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان هم در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. عفونتهای تنفسی مانند سرماخوردگی در کودکان مبتلا به برونشیت مزمن معمولا طولانی تر خواهد بود. شدت این بیماری می تواند شدید یا خفیف باشد و حداقل چهار هفته یا بیشتر ادامه یابد.

 


علائم برونشیت کودکان

شایع ترین نشانه ها و علائم برونشیت در کودکان سرفه خفیف و افزایش تولید موکوس یا خلط است. در واقع، برونشیت باعث سرفه مداوم و مسدود شدن راه های هوایی می شود که به طور فزاینده ای انتقال هوا به داخل و خارج از ریه ها را مشکل میکند. سایر علائم و نشانه های مرتبط عبارتند از:

 


سردرد خفیف

تب با درجه ی پایین

گلو درد

درد یا احساس تنگی در قفسه سینه

احساس خستگی

بدن درد

خس خس سینه

تنگی نفس

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۳۰:۲۶ توسط:شیوا موضوع: نظرات (0)

درمان بیخوابی

منظور از بیخوابی عدم توانایی فرد در خوابیدن یا درخواب ماندن (بیدار شدن گاه و بیگاه) است. از آنجا که هر فرد به ساعت خواب متفاوتی نیاز دارد، بیخوابی را با توجه به کیفیت خواب فرد و احساسی که فرد پس از خوابیدن دارد تعریف می‌کنیم و نه براساس تعداد ساعاتی که فرد خوابیده است. اگر در طول روز احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌کنید پس احتمالا دچار بیخوابی شده‌اید.

 


عوامل ایجاد بیخوابی در هر فرد متفاوت است. برخی به خاطر مصرف کافئین، برخی به خاطر داروهایی که مصرف می‌کنند و برخی بخاطر فشارهایی که رویشان وجود دارد، دچار بیخوابی می‌شوند.

 

 

 

علایم بیخوابی

با وجود خسته بودن فرد قادر به خوابیدن نیست.

در طول خواب بصورت متناوب بیدار شدن.

هنگامیکه فرد بیدار می‌شود به سختی مجدداً می خوابد.

استفاده از قرص خواب یا الکل برای خوابیدن.

خستگی و خواب آلودگی در طول روز.

عدم توانایی تمرکز کردن در طول روز.

 


برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۳۰:۲۵ توسط:شیوا موضوع: نظرات (0)